Макулодистрофія
Вікова макулодистрофія сітківки або ВМД – це захворювання центральної частини сітківки, макули, яка відповідає за чіткість зображення в центрі. Можна сказати, що це найважливіша частина сітківки, тому що макула відіграє ключову роль у зорі людини.
Контакты
г. Запорожье, ул. Шенвизская, 7с (бывшая Леженко) (район Центрального автовокзала)
9.00 - 18.00 (Пн-Пт)
9.00 - 12.00 (Суббота)
Про хворобу
Вікова макулодистрофія сітківки або ВМД – це захворювання центральної частини сітківки, макули, яка відповідає за чіткість зображення в центрі. Можна сказати, що це найважливіша частина сітківки, тому що макула відіграє ключову роль у зорі людини.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я 20% населення старшої вікової категорії страждають на макулодистрофію. Це дані економічно розвинених країн та, на жаль, прогнозується зростання захворювання до 33% до 2050 року. Максимум інформації про навколишній світ людина отримує через зору, тому проблема макулодистрофії є найбільш актуальною. Офтальмологи відзначають, що в останні роки почастішали звернення пацієнтів молодшого віку, тобто до 50 років.
Скачайте документ, роздрукуйте 1 сторінку і перевірте себе або скористайтесь картинкою внизу.

Інструкція:
– Розмістіть сітку
– освітленому приміщенні;
– на відстані 30-40 СМ від особи;
– якщо Ви носите окуляри, проведіть тест у них.
– Закрийте одне око і зафіксуйте погляд на точці у центрі сітки.
– Не відриваючи погляд від центральної точки, зверніть увагу на будь-які порушення ліній сітки, наприклад: спотворення, хвилясті лінії, квадрати різного розміру або їхнє «випадання».
– Потім перевірте інше око.
Якщо Ви помітили будь-які відхилення, якнайшвидше зверніться до лікаря офтальмолога.
Симптоми
Макулодистрофія не веде до повної втрати зору, але при макулодистрофії спостерігається нечіткість зображення, розмитість, викривлення ліній. Все це завдає значних незручностей для життя, людина втрачає можливість керувати автомобілем, читати, бачити обличчя друзів і рідних, тому дуже важливо виявити захворювання на початковій стадії та проводити якісне лікування.
- Поява темної плями в центрі
- Спотворення предметів
- Погіршення зору у сутінках та темряві
- Нечіткість зображення
- Погіршення сприйняття кольору
Найпростішим способом визначення макулодистрофії є тест Амслера (можна завантажити вгорі статті або пройти онлайн) – це сітка, яка складається з вертикальних та горизонтальних прямих ліній з точкою посередині. Важливо пам’ятати, що тільки сучасна діагностика, кваліфікований лікар може точно визначити початок хвороби і вчасно запобігти її наслідкам.
Види хвороби
В офтальмології розрізняють два види макулодистрофії – суха (неексудативна, атрофічна) і волога (ексудативна, неоваскулярна).
Приблизно в 85% випадків ВМД має суху форму захворювання. Поступово у центрі сітківки з’являються так звані друзи, жовті плями, які призводять до обмеження зорових здібностей пацієнта. Першим симптомом може стати поява плями у центрі, неможливість бачити через неї. Людина перестає розрізняти дрібні предмети, лінії від предметів спотворюються, з’являється значний дискомфорт, який може посилюватися.
Вчасно не виявлена і неконтрольована суха макулодистрофія може призвести до більш серйозної стадії – вологої форми ВМД.
Волога форма ВМД зустрічається в 10-15% випадків. Хвороба розвивається досить швидкоплинно і призводить до значної та незворотної втрати центрального зору. При вологій формі макулодистрофії відбувається зростання новоутворених кровоносних судин, такий стан називається неоваскуляризацією. Стіни таких судин неповноцінні і крихкі, через них просочується волога, яка заповнює простір під сітківкою. Внаслідок цього процесу світлочутливі клітини сітківки пошкоджуються, гинуть і утворюються сліпі плями у центральному зорі.
Зростання новоутворених судин викликане захисною властивістю організму створити нову мережу кровоносних судин, тому що саме кров несе до всіх органів кисень, поживні речовини, вітаміни, все необхідне для нормалізації життєдіяльності організму, в даному випадку сітківки. Така реакція організму хибна і призводить до рубцювання тканин, що значно погіршує центральний зір.
Профілактика хвороби
• Починаючи з 40-річного віку, регулярно відвідуйте свого офтальмолога.
• Збалансуйте дієту: вживайте більше жовтих, зелених фруктів та овочів (броколі, шпинат, листя зеленого салату, горох, кукурудзу, перець, апельсини).
• Не паліть. Уникайте перебування у приміщеннях, де курять.
• У сонячні дні, незалежно від пори року, носіть сонцезахисні окуляри.
• Слідкуйте за вагою, уникайте ожиріння.
• Контролюйте свій артеріальний тиск.
• Регулярно приймайте дієтичні добавки до раціону, спеціально розроблені для покращення обмінних процесів у сітківці очей.
Лікування
Для лікування хвороби використовують консервативне лікування або лікування препаратами.
На сьогоднішній день при лікуванні сухої форми ВМД лікарі прагнуть підтримки стану сітківки і недопущення прогресування хвороби. Існує ряд препаратів, що впливають на процеси тканинного обміну (Лютеїн, Зеаксантин), насичених бета-каротином (вітамін А), вітамінами С та Е, які зазвичай призначаються на тривалий термін вживання у вигляді ін’єкцій, різних харчових добавок та вітамінів для очей. Так само можливе проведення різних процедур, які покращують кровообіг судин сітківки та зорового нерва (електромагнітолазер стимуляції), але всі ці процедури призначаються строго індивідуально і проводяться виключно в спеціалізованих медичних центрах. Пацієнтам з ВМД рекомендовано користуватися сонцезахисними окулярами з ультрафіолетовим захистом.
Незважаючи на те, що офтальмологія є однією з галузей медицини, що розвиваються, лікування макулодистрофії залишається досить складною проблемою. При лікуванні сухих форм ВМД найчастіше застосовують курси антиоксидантної терапії, які пацієнт повинен проходити на постійній основі. Мета лікування – профілактика макулодистрофії, особливо в осіб старше 50 років з обтяженим анамнезом, курців, людей з надмірною вагою і т.д.
Лікування вологої форми макулодистрофії спрямоване на придушення стимуляторів зростання нових судин.
Інтравітреальне введення інгібіторів VEGF-фактора на сьогодні є єдиним ефективним методом боротьби з прогресуванням вологої форми ВМД.
З появою інгібіторів VEGF настав новий період лікування неоваскулярної ВМД. Основна дія препаратів спрямована на зв’язування та інактивацію біологічно активного ендотеліального фактора росту А (VEGF), що індукує зростання новоутворених судин, що дозволяє не лише уповільнювати, а й у деяких випадках відновити гостроту зору у багатьох пацієнтів.
Такими препаратами є: Луцентіс, Макуген, Айлія та ін.
Препарат швидко і повністю проникає у всі шари сітківки, таким чином зменшує макулярний набряк та запобігає збільшенню розміру ураження, прогресію неоваскуляризації. Деякі пацієнти відзначають позитивний ефект вже через тиждень після першої ін’єкції, однак у більшості пацієнтів максимальний ефект досягається після трьох послідовних щомісячних ін’єкцій та підтримується при регулярній терапії.
Дані препарати були спеціально розроблені для застосування в офтальмології, що забезпечує їхню високу ефективність та безпеку.
Способи лікування
Лікування вікової макулодистрофії
від 1700 грн.2 часаЛікування вікової макулодистрофії
Що входить у вартість?- Консультація
- Обстеження
- Процедура
- Догляд
- від 730 грн.2 часаЩо входить у вартість?
- Консультація
- Обстеження
- Процедура
- Догляд
Как проходит лечение?
Кому довірити лікування?
У нашій клініці ви можете довірити лікування провідним фахівцям, найкращим лікарям на пострадянському просторі, а також фахівцям клініки Святослава Федорова.
Ніжечик Павло Ігорович
Головний лікар. Лікар-офтальмолог першої категорії
Плахотний Михайло Олексійович
Кандидат мед. наук, лікар-офтальмолог вищої категорії
Деркач Тетяна Сергіївна
Лікар-офтальмолог