Катаракта
Катаракта – це часткове або повне помутніння кришталика ока, що призводить до зниження зору в тій чи іншій мірі. Кришталик ока розташований усередині очного яблука між райдужкою та склоподібним тілом, від природи він прозорий і відіграє роль природної лінзи, що заломлює світлові промені та пропускає їх до сітківки. При катаракті кришталик каламутніє і промені світла не можуть проникати до сітківки, зір поступово знижується.
Контакты
г. Запорожье, ул. Шенвизская, 7с (бывшая Леженко) (район Центрального автовокзала)
9.00 - 18.00 (Пн-Пт)
9.00 - 12.00 (Суббота)
Про хворобу
Кришталик розташований позаду зіниці, за райдужкою, його так само можна порівняти з окулярами всередині ока. Фіксується кришталик за допомогою найтонших ниток – цинових зв’язок, які одним кінцем вплітаються в капсулу кришталика, а іншим з’єднані з війним тілом – циліарним тілом та його відростками.

Саме завдяки зміні натягу циннових зв’язок змінюється форма кришталика та його заломлююча сила, внаслідок чого відбувається процес акомодації. У молодому віці кришталик гнучкий, еластичний, тому він має здатність заломлювати промені від предметів на різній відстані. Завдяки цій здатності людина може бачити і в далечінь, і поблизу.
Симптоми
– Зниження зору вдалину;
– Вам не можуть підібрати окуляри;
– з’явилася помилкова короткозорість і Ви раптом почали добре бачити зблизька;
– кольори стали тьмянішими;
– Періодично з’являється двоїння предметів, спотворення;
– Роздратування на яскраве світло, сонце, сльозотеча;
– під час читання поблизу, літери стають надто дрібними;
– уночі особливо складно орієнтуватися.
Деякі симптоми притаманні іншим захворюванням очей, тому для уточнення діагнозу необхідно звернутися до офтальмолога. Вчасно виявлене захворювання дає можливість прийняти правильну тактику лікування, а згодом і гарантію високого зору до глибокої старості. На сьогоднішній момент катаракта успішно лікується та не є приводом для тривоги.
Функції кришталика
- Світлопроведення: прозорість кришталика забезпечує проходження світла до сітківки
- Світлозаломлення: переломлює промені та дає зображення на сітківку
- Аккомодація: здатність змінювати свою форму забезпечує фокусування зору на різних відстанях
- Роздільна: кришталик поділяє око на передній та задній відділи, виступаючи анатомічним бар’єром, що перешкоджає переміщенню склоподібного тіла у передню камеру ока
- Захисна функція: захищає сітківку ока від шкідливого впливу ультрафіолетових променів, а також перешкоджає проникненню мікроорганізмів у склоподібне тіло при запальних процесах
Різновиди катаракти
• Вікова катаракта — форма захворювання, що найчастіше зустрічається, виникає в основному у людей похилого віку, коли кришталик втрачає прозорість «від старіння організму»
• Травматична катаракта, коли білок кришталика каламутніє від контузії або поранення самого кришталика.
• Ускладнені катаракти – при запаленні судинної оболонки ока, наприклад увеїті, глаукомі, пігментній дегенерації сітківки, короткозорості та інших захворюваннях ока. У цих випадках катаракту називають вторинною.
• Природжена катаракта. На жаль, катаракта зустрічається і у новонароджених, коли дитина народжується із змінами кришталика.
• Променева катаракта, пов’язана з пошкодженням кришталика променистою енергією, інфрачервоними, рентгенівськими, радіаційними променями.
• Токсична катаракта – виникає внаслідок побічної дії деяких медичних препаратів при тривалому їх використанні
• Катаракти, спричинені порушенням обміну речовин – гіпотеріоз, цукровий діабет тощо. Існує окреме поняття «Діабетична катаракта»
Що відбувається з кришталиком
Клітини кришталика постійно діляться протягом усього життя, а після 40 років вони ущільнюються, кришталик починає втрачати свою еластичність, здатність до акомодації, що зазвичай проявляється зниженням зору на близькій відстані. Це є природним процесом, не небезпечним для життя та виправляється очковою корекцією. У деяких людей у процесі дорослішання кришталик починає поступово каламутніти. Іноді це відбувається по периферії, тоді спочатку розвиток катаракти не дуже заважає зору. В інших випадках кришталик може каламутніти в центрі і це відразу позначається на якості зору.
Стадії катаракти
- початкова катаракта – це помутніння в центральних та периферичних капсулярних шарах;
- незріла катаракта — це помутніння центральної оптичної зони, що призводить до помітного зниження гостроти зору;
- зріла катаракта — помутніння всіх верств кришталика, при якому людина розрізняє лише світлове освітлення;
- перестигла катаракта — це прогресування помутніння кришталика, з можливим його руйнуванням, тобто розрідженням. Кришталик набуває однорідного молочного кольору. На даній стадії кришталикові маси є токсичними для самого ока, можливе підвищення внутрішньоочного тиску та хірургічне лікування не завжди може гарантувати повністю відновлення зорових функцій, а іноді може проводитися тільки з метою збереження ока як органа.
Лікування
Для профілактики та лікування початкової стадії катаракти лікар може призначити краплі. На пізніх стадіях таке лікування неефективне.
На сьогоднішній день єдиним способом лікування катаракти є мікрохірургічна операція, при якій видаляється помутнілий кришталик, а на його місце імплантується штучна інтраокулярна лінза. Операція щодо видалення катаракти ефективна та безпечна, і в більшості випадків пацієнт може повністю відновити зір.
Найпоширенішим на сьогоднішній день способом лікування катаракти є ультразвукова факоемульсифікація катаракти.
Факоемульсифікація катаракти – це видалення помутнілих мас кришталика за допомогою ультразвуку. На сьогоднішній день це «золотий стандарт» у лікуванні катаракти у всьому світі. За допомогою ультразвуку через мікропрокол каламутний кришталик дробиться на дрібні шматочки та видаляється з ока, а на його місце імплантується штучна лінза. Сама процедура займає близько 10 хвилин. При цьому пацієнту не потрібне введення загального наркозу, достатньо місцевого знеболення. Після операції пацієнту призначають спеціальні краплі очей для того, щоб післяопераційний період завершився швидше і не викликав ускладнень. У запорізькому офтальмологічному центрі «Прозріння» всі краплі входять у вартість операції, пацієнт отримує їх одразу після операції.
Хірургія катаракти досягла такої досконалості, що пацієнтові навіть немає необхідності лягати у стаціонар, операції проводять амбулаторно та пацієнт через 30-60 хвилин вирушає додому. Після операції людина почувається добре і може самостійно обслуговувати себе практично відразу.
Післяопераційний догляд
- Обов’язково закопувати краплі, рекомендовані лікарем
- Небажано піднімати тяжкості понад 10-15 кілограм
- Уникати запорошених та спекотних приміщень
- Бажано користуватися сонцезахисними окулярами, особливо у вітряну погоду
- Вісти звичайний спосіб життя, більше бувати на свіжому повітрі
- Під час ожеледиці бажано виходити на вулицю з супроводжуючим, щоб не допустити падіння та травми ока
Міф про те, що людина після операції з видалення катаракти не може приготувати собі поїсти чи випрати невеликі предмети вже давно вичерпала себе. Людина може робити все, що він робив до операції і більше, т.к. тепер він добре бачить його кругозір, його можливості значно розширилися. Багато людей похилого віку відчувають приплив сил та молодості. Все це тому, що очі є незамінним та найважливішим органом почуттів для життя людини. Практично кожна людина після такої операції відчуває справжню радість бачити світ у всіх його фарбах та відтінках.
Способи лікування
Амбулаторне видалення катаракти
від 11500 грн.2 годиниАмбулаторне видалення катаракти
Що входить у вартість?- Консультація
- Обстеження
- Процедура
- Догляд
Как проходит лечение?
Кому довірити лікування?
У нашій клініці ви можете довірити лікування провідним фахівцям, найкращим лікарям на пострадянському просторі, а також фахівцям клініки Святослава Федорова.
Ніжечик Павло Ігорович
Головний лікар. Лікар-офтальмолог першої категорії
Плахотний Михайло Олексійович
Кандидат мед. наук, лікар-офтальмолог вищої категорії
Кремінська Людмила Михайлівна
Лікар-офтальмолог вищої категорії
Іванов Олександр Михайлович
Кандидат мед. наук, лікар-офтальмолог вищої категорії